Yulaf Ezmesi Nedir? Ne İçin Yenir Ve Faydalı Mıdır?

Yulaf ezmesi birçok kişinin sabah kahvaltısında çeşitli yöntemler ile hazırlayıp tercih ettiği bir yiyecek türü olmakla beraber, kendisiyle ilgili birçok da soruyu beraberinde getirir. Öncelikle yulaf nedir, sorumuza cevap vermemiz gerekirse “ Yulaf kepeğinin iyice kurutulup ve temizlenme aşamasından sonra elde edilen tahıldır, buna yulaf ezmesi denmektedir. İçerisinde birçok protein, omega-3 asitleri, potasyum gibi besin maddeleri barındıran oldukça sağlıklı bir yiyecek türüdür. Bu yazımızda yulaf ezmesine dair hazırlanışı, nerden bulunabileceği ve faydaları olarak birçok merak edilen soruyu başlıklar altında yanıtlamaya çalışacağız.

Yulaf Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Özellikle profesyonel sporcuların ve spor ile uğraşan insanların kahvaltılarında tercih ettiği bu besin kaynağının çok faydalı olduğunu söylememize gerek bile yoktur. Sabahları hamur işi yiyen bir kahvaltı geleneğimiz olduğu düşünülürse yulaf ezmesi yemeye başlamak adeta bir kurtuluş bile olabilir. Tabi her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bu besininde fazla tüketildiğinde belli başlı zararları olabilir bu konuyu da yazımızın diğer kısımlarında zaten inceleyeceğiz. İşte maddeler halinde yulaf ezmesinin faydaları;

 • Sindirimi Kuvvetlendirir

Her gün yendiğinde vücut ciddi anlamda sindirim kuvveti kazanmaktadır. Safra kesesi asitlerini azaltarak bağırsak geçişlerini kolaylaştırmaktadır. Daha yavaş emilen karbonhidratlar olduğu için tok tutucu özelliğe sahiptir ve bu sindirim açısından da vücuda süre tanır.

 • Protein Açısından Zengindir

Protein özellikle vücut geliştirme ile uğraşanlar için kas dokuları açısından fazlasıyla önemlidir. Yulaf ezmesi kalori açısından düşük olmasına karşın protein açısından da fazlasıyla zengin bir besindir. Bu sayede kas gelişimine yardımcı olarak vücudu güçlendirir ve kas dokularını daha hızlı yeniler.

 • Kanser Düşmanıdır

Anti kanserojen bir besin kaynağı olduğu blinmektedir. Özellikle yapılan araştırmalarda içerdiği bitkisel kimyasallar sayesinde kanser riskini %10 ve daha üzeri oranda azalttığı kanıtlanmıştır.

 • Enerji Kaynağıdır

Gün içerisinde kişiden kişiye enerji tüketim miktarı ve enerji ihtiyacı değişmektedir. Bunun etkenleride yaptığımız iş veya günlük yürüdüğümüz yol gibi unsurlardır. Buna kıyasla insan harcadığı miktar kadar enerji almak ile mükellef durumdadır. Bunu da en iyi karşılayan besin öğelerinden biri de yulaf ezmesi olmaktadır.

 • Kemikleri Güçlendirir

Kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum gereklidir yulaf ezmesi de bu kalsiyumu yeteri kadar içermektedir böylece osteoporoz denilen kemik erimesini engellemekte ve bu sayede kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.

 • Kalp Dostudur

Kalp dostu olmasının en önemli sebebi içerdiği Omega 3 ve kalp dostu asitler içermesidir. Kötü kolesterolü de azaltmaya yardımcı olur bu sayede kalbi çok daha iyi desteklemektedir.

Yukarıdaki maddeler başlıca yulaf ezmesi faydalarıdır. Yine yeme şekline göre birçok fayda da beraberinde getirmektedir. Gelin yeme şekilleri ve pişirme hakkından biraz bahsedelim.

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir?

Kişiden kişiye yeme alışkanlığı değiştiği bir besin kaynağıdır ve genellikle sabah kahvaltısında tüketilmektedir. Yulaf ezmesi süt muz karışımı en çok tercih edilen hazırlanış tarifidir. Biz de size tavsiye edeceğimiz ve en çok tercih edilen bu yeme şeklini tarif edeceğiz.

Yulaf Ezmesi Tarifi

En çok tercih edilen süt ve muz karışımı yulaf ezmesi hazırlamayı anlatacağız öncelikle ihtiyacımız olan besin ve mutfak eşyaları şu şekildedir;

   1. Tava
   2. Orta Kısık Ateş
   3. 1 Bardak Süt(Yarım yağlı veya yağsız)
   4. 1 Adet Muz
   5. Tarçın

Yukarıda bulunan malzemeleri edindikten sonra hazırlanışına başlayabiliriz, öncelikle tercihinize göre 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesini yapışmaz tavamıza koyuyoruz. Daha sonrasında 1 veya 1.5 bardak sütümüzü tavanın içine döküyoruz. Açtığımız ateş üzerinde yaklaşık bir 6-7 dakika kadar hafif karıştırarak kaynatıyoruz. Bu sayede yulaf ezmesi haşlanmış olacaktır. Daha sonrasında muzumuzu ince ince dilimliyoruz pişmiş olan yulaf ezmesinin üzerine döküyoruz. Bunun ardından istediğiniz miktarda tarçını da boşaltarak karıştırma aşamasına geçiyoruz. Biraz karıştırmadan sonra artık öğününüz hazır durumdadır. Yanında ise tercihen taze sıkılmış meyve suyu şekersiz kahve veya çay size eşlik edebilir.

Yulaf Ezmesi İle Zayıflayanlar Var Mıdır? Zayıflatır mı?

Yulaf diyeti diye geçen bir diyet mevcuttur ve yulaf ezmesi yiyerek zayıflamak mümkündür. Yulaf diyetinde günlük kalori alım miktarı 900’dür.Bu sayede az kalori alınmasından dolayı yağ oluşumunu engellemektedir. Yulaf diyetini ise şöyle yapabilirsiniz yukarıda tarifini verdiğimiz şekilde sabah kahvaltısını yaptıktan sonra sabah ara öğünü olarak yaban mersini veya elma yiyebilirsiniz.
Öğle yemeğini de yine aynı şekilde yulaf ve muz karışımı yapabilirsiniz. Akşam ise özellikle saat 19:00’dan sonra karbonhidrat ağırlıklı beslenmemelisiniz. Akşam yemeği olarak 100 gram kadar ızgara tavuk göğsü 1 tabak salata 1 bardak kadar yulaf ezmesi karışımı . Akşam ara öğününde ise şekersiz puding tüketebilirsiniz.
Bu diyet ile haftada 3-4 kilo kadar vermeniz o kadar da zor değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir