Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Türk toplumu olarak çay içme geleneği olan bir toplumuz. İnsanlar özellikle yeşil çay içerek birçok derdine çare bulabiliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın insan vücudu üzerinde pek çok olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden ülke genelinde çay içmek isteyenlerin hemen hemen yarısı yeşil çayı tercih etmektedir. Bazı kişiler de bu içeceği zayıflama aracı olarak görmekte ve bu yüzden düzenli olarak bu içeceği tüketmektedir. Peki, gerçekten zayıflatıyor mu?

Yeşil Çay Nedir?

            İnsanların yeşil çay olarak bildiği çay aslında normal siyah çaydır. Ancak aradaki tek fark yeşil çay siyah çayın ham yaprakları toplanarak elde edilir. Bu ham yapraklar antioksidan deposu olarak tanımlanabilir ve yeşil çaya özelliklerini bu ham yapraklar vermektedir. Siyah çayın ham ve en taze yapraklarının toplanıp işlenmesi ile yeşil çay elde edilir. Yeşil çayın ana maddesi camellia sinensis bitkisidir. Bu bitki aynı zamanda siyah çayında ana maddesidir. Camellia sinensis bitkisinin toplanan ham yaprakları hızlı bir şekilde kurutularak yapraklar kavrulur. Böylece siyah çaydan farklı olarak yeşil çayda oksijen tepkimeye giremez. yapılış olarak 2’ye ayrılır. Bunlar Japon yeşil çayı ve Çin yeşil çayıdır. Bu iki kategoride toplam 10’un üzerinde bu türde çay bulunmaktadır.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

yeşil çay nasıl demlenir

          İnsanlar pek çok sağlık sorununa karı ve cilt bakım işlemleri için bu içeceği içmeyi tercih ediyor. Yeşil çay piyasada iki türlü bulunuyor. Açık ve küçük paketlerde satılan yeşil çayı demlemek için bir fincan su kaynatılması yeterlidir. Kaynatılan bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı yeşil çay konulur ve 1 -2 dakika demlenmesi beklenir. Ve demlendikten sonra içilir. Yeşil çayın etkilerinin ortaya çıkabilmesi için düzenli olarak içilmesi gerekir. Ancak aşırı derecede içildiği zaman da yeşil çayın insan vücudunda olumsuz etkileri meydana gelebilir.

Yeşil Çayın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

            İnsan vücuduna birçok alanda faydaları dokunmaktadır. Bu faydalar arasında en önemlisi de kişinin kilo vermesine yardımcı olmasıdır. Bunun dışında çeşitli cilt bakım işlemlerinde ve daha birçok soruna karşı tercih edilebilir. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu için fazla tüketilmesi durumlarında vücutta olumsuz etkileri de bulunmaktadır.

Yeşil Çayın Faydaları

yeşil çayın faydaları ve zararları nelerdir

 • Kişilerde görülen kolesterol sorununu ortadan kaldırıcı etki gösterir.
 • Kişilerin yeşil çayı tercih etmesinin en büyük nedeni yeşil çayın zayıflamaya yardımcı olmasıdır.
 • Yeşil çayın faydaları arasında kan şekerini düzenleyip dengelemesi, bunun doğal sonucu olarak da kişilerde diyabet oluşumunu engelleyici etkileri olmasıdır.
 • Uzmanlar tarafından alzeheimer hastalarının yeşil çay içmesi önerilir. Yeşil çay hafızanın canlı kalmasına neden olur.
 • Ağız sağlığı açısından da çok önemlidir. Çünkü içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde ağız içindeki bakteri ve mikroplar ölür. Bu sayede de kişi sağlıklı bir ağız yapısına ve dişlere sahip olur.
 • Faydaları arasında kan basıncını düzenleyici etkisi görülmektedir. Kan basıncının düzenlenmesinden dolayı kişilerde tansiyon problemi ortadan kalkmış olur.
 • Kişilerin psikolojik olarak rahatlamasına yardımcı olur. Yeşil çayın içinde bulunan theanine maddesi bir çeşit amino asittir ve bu madde sayesinde kişilerde rahatlama ve ferahlama meydana geldiği için kişi psikolojik problem yaşamaktan kurtulur.
 • Yeşil çayın insanlar tarafından sıkça tercih edilmesinin bir nedeni de yeşil çayın cilt bakımı için oldukça faydalı olmasıdır. Yeşil çayın cilt üzerindeki en büyük etkisi yaşlanmayı geciktirmesi ve güneş ışınlarının zararlarından vücudun korunmasıdır.
 • Yüz maskeleri sayesinde kişinin cildinin yenilenmesi ve genç görünüm elde etmesi mümkündür.
 • Yeşil çay kullanılarak yapılan maskeler sayesinde cilt beslenir, cilt hücreleri yenilenir, ciltteki mikroplar yok olur ve yüzdeki siyah lekeler yeşil çay maskeleri ile kolay bir şekilde ortadan kalkar.
 • Kişilerde görülen yüz kırışıklık problemleri ile göz altı şişmesi gibi durumlarda da maskesi oldukça işe yaramaktadır.

Yeşil Çayın Zararları

 • Yeşil çayın içerisinde yer alan kafein nedeni ile kişilerde uyku problemleri ortaya çıkar.
 • Hamile ve bebek emziren bayanların yeşil çay içmeleri bebekte uyku problemleri görülmesine neden olur.
 • Normalden fazla miktarda tüketilen yeşil çay böbrek rahatsızlıklarına neden olur.
 • Gereğinden fazla tüketilrse kişide sık idrara çıkma, mide bulantısı ve kusma olmasına neden olur.
 • Tümör hücrelerinin ölümünü engeller. Bu yüzden kişilerde kanser oluşumunu tetikleyici etki gösterir.
 • Kalp rahatsızlıkları, kan problemleri, anksiyete ve kanama problemi olan kişilerde bu problemlerin ileri seviyelere gelmesine neden olur. Özellikle kalp problemleri kişilerde belirgin şekilde ortaya çıkar.
 • Özellikle çocuklar üzerinde kansızlık ve anemi sorununa neden olmaktadır.
 • Güçsüz vücutlarda ishale neden olmaktadır.
 • Aşırı derecede aç olan kişiler fazla içtiklerinde kişilerde zehirlenme durumları görülebilir.
 • Kullanılması gerektiğinden fazla miktarda tüketilmesi kişilerde demir problemlerinin yaşanmasına bunun sonucunda da kan kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

          Yapılan araştırmalar ve incelemeler yeşil çayın insan metabolizmasını hızlandırdığını gözler önüne koymaktadır. Metabolizmanın hızlanması kişinin kilo almasının engellenmesi ve vücuttaki yağların kolay bir şekilde yakıldığı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla zayıflatıcı etkide olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden taze olarak alınan yeşil çayın düzenli olarak içilmesi ile kişilerdeki fazla kilo problemleri belli bir sürede ortadan kalkmaktadır.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmelidir?

            İnsan sağlığına direkt olarak birçok etkisi olan bu ürün yerinde ve zamanında içildiğinde bu etkileri kolay bir şekilde ortaya çıkıyor. Ancak uygun olmayan durumlarda ve aşırı olarak içilen çay ise kişinin vücudunda bir takım yan etkiler gösterebiliyor. Bu yüzden bu sıcak içeceği içmenin en doğru zamanı sabah kalkıldığında kahvaltıdan yarım saat önce içilmesidir. Bu zaman diliminde içilen bu içecek vücuttaki toksinlerin kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bunun dışında akşam yatmadan önce 1 bardak tüketmek için doğru zamandır. Yeşil çay günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kere tüketilmeli, fazlaya kaçarak yan etkilerin ortaya çıkması ve kişi de bağımlılık durumlarının oluşmamasına dikkat edilmelidir.

Yeşil Çay Diyeti Nasıl Yapılır?

            Yeşil çay diyeti ile 1 günde 2 kilo vermek mümkündür.Bu diyet için gereken malzemeler 1.5 litre süt ve 2 yemek kaşığı yeşil çay yaprağıdır. Süt kaynatılır ve kaynadıktan sonra yeşil çay yaprakları tencerenin içine atılır. Bu şekilde süt ve yeşil çay yaprakları 20 dakika demlenir. Daha sonra sütün içindeki yeşil çay yaprakları süzdürülür ve kalan süt 2 saatte bir özellikle yemek öğünlerinden önce içilir. Bu sayede kişinin iştahı kapanır ve metabolizmanın yapraklarının etkisi ile hızlı çalışması sayesinde kişi kilo vermeye başlar. Bu şekilde diyet kısa sürelerde sağlıklı bir şekilde yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir