Vajinada Kaşıntı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Vajinada kaşıntının başta çeşitli enfeksiyonlar olmak üzere birçok nedeni vardır. Genellikle mantar, virüs ve bakteriler kaşıntının ana nedenleridir. Bazen de kadın hastalıkları genital bölge de kaşıntıya neden olabilir. Bu bakımdan 1-2 haftadan fazla süren kaşıntılarda bir jinekoloğa gidilmesi tavsiye edilir.

Vajina Kaşıntısı Nedir?

Kadın cinsel organının ağız kısmında ya da içeride oluşan rahatsızlık boyutuna varan kaşıntı “vajina kaşıntısı” olarak tanımlanır. Bu kaşıntı kadınları sadece fiziksel olarak rahatsız etmez ruhsal olarak da s orunlar yaratır. İleri durumlarda kadının sosyal yaşamını da kısıtlayabilir. Ayrıca kaşıntı ile birlikte akıntı ve kötü koku genital bölgede artar. Vajina kaşıntısı olan kadında tüm bu rahatsızlıkların yanı sıra cinsel isteksizlik de olabilir.

Vajina Kaşıntısı Nedenleri Nelerdir?

vajina kaşıntısı nedenleri nelerdir

 • Cinsel İlişki Kaynaklı Kaşıntı Nedenleri: Cinsel ilişki sırasında erkekten alınan virüs, bakteri ve mantarlar vajinanın nemli ve uygun bir ortam olması nedeniyle hızla çoğalır. Bu bakımdan çoklu ilişkilerle tek gecelik olarak tabir edilen yakınlaşmalardan kaçınmakta veya mutlaka korunmakta fayda vardır. Aynı durum aldatan eşler arasında da yaşanabilir. Cinsel yolla bulaşan gonore gibi hastalıklar da kaşıntı nedenleri arasındadır.
 • Vajina Bölgesinde Oluşan Siğiller de Kaşıntı Yapar: Bu siğiller bazen kendi kendilerine oluştuğu gibi bazen de partner tarafından taşınır. Rahim ağzı kanseri de siğil oluşumlarına yol açabileceğinden siğil durumu varsa mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Mantarlar: Vajina kaşıntısının nedenlerinin başında mantarlar gelir. Yapılan araştırmalar kadınların %70’nin bir dönem mantar enfeksiyonu kaptığını göstermektedir. Mantarlar kadına cinsel yoldan bulaşır. Ayrıca kirli sularda yüzmek, ortak tuvaletler, hijyen kurallarına dikkat etmemek, ortak çamaşır kullanmak ve bazı antibiyotikler mantar enfeksiyonuna neden olur. Mantar enfeksiyonları kendiliğinden geçmez hatta çoğu kez kaşıntı artarak enfeksiyon hızlanır. Bu durumda kaşıntının yanı sıra bölgede ağrı, şişlik, hassasiyet ve sarımtırak akıntı gözlemlenir. Mantar enfeksiyonu için ilaç tedavisi gerekir. Mantar tedavisi boyunca parterle cinsel ilişkiye girmek hem tedavi sürecini uzatır hem de partnerin de mantar enfeksiyonu kapmasına neden olur.
 • Hamilelik: Hamilelikte değişen hormon seviyeleri ve kanala yapılan basınç kaşıntıya neden olabilir. Doğumdan bir süre sonra kaşıntı kendiliğinden geçecektir.
 • Menopoz: Adetten kesilme dönemine giren kadınlarda genital kaşınmalar geçici süreyle artabilir. Çünkü östrojen hormonu azalmış, kanal daralmış ve eskisi gibi nemli değildir. Bu durumda özellikle cinsel ilişki sonrası kaşıntı artabilir.

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Bir iki haftayı geçen ve rahatsızlık veren vajina kaşıntısı mutlaka ciddiye alınmalıdır. Çünkü kaşıntı basit ve kendiliğinden geçen virüs enfeksiyonlarından olabileceği gibi önemli cinsel hastalıkların da habercisi olabilir. Bunun için jinekolog muayenesi yapılmalıdır. Aslen kadınların özellikle 40 yaşından sonra 6 ayda bir jinekolog muayenesinden geçmelerinde fayda vardır. Maalesef Türkiye’de bu pek mümkün olmaz.

Kaşıntı şikayetiyle başvurulduğunda doktor önce çeşitli görüntüleme cihazlarıyla kaşıntının nedenini tespit eder. Gerekli durumlarda “simir (smear) test” yapılır. Yani örnek alınarak incelenir. Sonuçta hastaya uygun ilaç tedavisi başlatılır.

Mantar Enfeksiyonlarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

 • Vajina hijyenine dikkat etmek, özel günlerde sık pet değiştirmek, ıslak çamaşırlarla uzun süre gezmemek, başkalarının çamaşırlarını kullanmamak, kirli sulardan uzak durmak.
 • Korunarak cinsel ilişkiye girmek
 • Vajina bölgesinde parfüm, krem ve çeşitli yağlar gibi kozmetikleri kullanmamak.
 • Bölgenin uzun süre hava almasını engelleyen dar eşyaları mümkün olduğunca az tercih etmek.
 • Günde 1-2 kez iç çamaşırını değiştirmek. İç çamaşırı olarak sentetikler yerine pamuklu ürünler kullanmak.
 • Kaşıntı durumunda vakit kaybetmeden doktora gitmek ve doktorun önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak.

Vajina Kaşıntısı Bitkisel Tedavi

Doğal sirkeyi bir miktar suyla açıp günde bir kaç kez vajina bölgesini temizlemek PH değerini düzenleyeceği gibi mantar kaynaklı enfeksiyonların da hızla yayılmasına engel olur. Gerçek bal tam bir bakteri düşmanıdır. Bölgeye bal sürülüp bir süre bekletilirse kaşıntıya iyi gelecektir. Temiz bir küvete 2 su bardağı kaya tuzu konup içerisine bölgeye ulaşacak kadar sıcak su konulup yarım saat beklenirse mantar ve virüsler için faydalı olacaktır. İki avuç dolusu biberiye yarım litre suda kaynatılıp süzülürse ve günde bir kaç kez bölgeye bir pamuk yardımıyla uygulanırsa kaşıntıya iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir