Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Çıkma Nedenleri Ve Tedavisi

Uçuk neden çıkar bundan müzdarip olan insanların sorduğu başlıca sorulardan bir tanesidir. Tabi oluşmasının ardında çeşitli sebepler yatabilir fakat genelde kendiliğinden 1-1.5 hafta içerisinde kaybolur.

Yüksek oranla üst ve yan dudak yanlarında çıkan bu can sıkıcı yaralar, çıkmadan önce kaşıntı ve sıcaklık hissi verir ilgili bölgeye bu esnada müdahale edilmesi uçuk büyüklüğünü veya uçuğun çıkmadan yok olmasını doğrudan etkilemektedir. Yazımız içerisinde de değiniceğimiz krem vb tedavilerle uçuk çıkma aşamasında müdahale edildiğinde çok daha etkili olmaktadır. Bu şikayet bazı insanlarda çok sık tekrarlamaktadır. Bazı insanlar ise hayatları içerisinde neredeyse bu durumdan hiç müzdarip olmamışlardır.

Çıkmasının altında birçok neden vardır bu nedenlerden başlıcaları ise şöyledir;

 • Mutsuzluk
 • Yoğun Tempoda Çalışmak
 • Zararlı Kimyasalların Deriye Nüfuz Etmesi
 • Diyabet
 • Az Uyumak Ve Uykusuzluk Sorunu
 • Düzensiz Beslenme
 • Enfeksiyon Geçirmek
 • Hastalık Geçirdikten Sonra Vücudun Güçsüz Düşmesi
 • Oral Seks
 • Kadınlarda Adet Dönemi
 • Yüksek Ateş
 • Fazla Güneş Işığına Maruz Kalmak
 • Gebelik

Ve bunlar harici altında farklı bir hastalık yatma durumu veya bir hastalık için kullanılan ilaçların dudakta çıkmasını tetiklemesi çıkmasının sebepleri arasındadır.

Uçuk Nasıl Geçer?

uçuk nasıl geçer

      Uçuk nasıl geçer sorusunu cevaplamamız için öncelikle çıkmasının altındaki nedeni araştırmak gerekmektedir. Dudak uçuğunu geçirmek için en etkili yöntemlerden biri propolis kullanmaktır. Peki nedir bu propolis? Bilmeyenler için açıklamak gerekirse  yapışkan bir maddedir ve ağaçlardan toplanır ve arılardan elde edilen bir maddedir. Bakterilere karşı güçlü bir antibiyotik etkisi gösterir. Çıkmadan önce veya çıktıktan sonra propolis direkt olarak uçuğu üzerine uygulanır ve yarım bardak suya 4-5 damla damlatarak içilir. Henüz çıkmamışsa çok daha etkili olacak ve uçuğu geçirecektir. Propolis maddesi birçok eczanede ve şifacıda damla olarak bulunmaktadır. 

Propolis harici de uçuğa iyi gelen doğal ürünler şu şekildedir;

 • Siyah Çay

Uçuk ile savaşmak en azından ağrısını dindirmek için kullanılan doğal ürünlerden bir tanesi de siyah çaydır siyah çay sayesinde uçuk sızlaması hafifletilebilir ve bir noktaya kadar iyileşme sağlanabilir. Özellikle poşet çayı bölge üzerinde tutmanız ve ovalamanız buna biraz olsun yardımcı olacaktır.

 • Limon

Limon uçuğa iyi gelen besinlerden birisidir fakat bu metod biraz acı verebilir çünkü yara üzerindeki açık bölgeler limon ile temas ettiği zaman büyük bir acı vereceği aşikar. Bu yüzden bir kaç damla da olsun bölge üzerine damlatırsanız hem daha az acı çekersiniz ve uçuğun iyileşme sürecini hızlandırırsınız.

 • Bal

Gıda olarak severek tükettiğimiz bal uçuğu geçirebilen ürünlerden bir tanesidir. Fakat bal bunu yaparken bir yardımcıya ihtiyaç duymaktadır burda da devreye sirke giriyor, sirke ve balı karıştırıp doğrudan uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz. 

 • Sarımsak

Kokusu, sizi ve çevrenizdekileri rahatsız etme potansiyeline sahip gıdalardan biri olmasına karşı tedavide kullanılmaktadır. 2 diş kadar sarımsağı ezerek ilgili bölge üzerine uyguladığınızda bir nebze olsun rahatlatacaktır ve hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Tabi ki unutmamalıdır ki doğal tedaviler her vücuda farklı tepkiler vermektedir bu yüzden kesin tedavi olarak görülmemelidir.

Dudakta Uçuk Kaç Günde Geçer?

Uçuk oluşması durumu genellikle arkasında ciddi bir hastalık yatmayan durumlardır fakat bundan emin olunmak için de bir doktor kontrolü gerekmektedir. Birçok sebep ile ortaya çıkabilecek uçuk büyüklüğüne göre 1-2 hafta arasında tamamen iyileşmektedir. 

Bu süreç içerisinde uçuğu güçlendirecek kaşıma veya aşındırma uçuğun daha geç iyileşmesini sağlayacaktır bu yüzden uçuk üzerine elle dokunulmamalıdır. Doğal tedavi veya krem tedavisi uygulanarak bu süreç içerisinde sabırlı davranılmalıdır. 

Uçuk Tedavisinde Kullanılan Kremler

uçuk kremleri terramycin asiviral zovirax

Uçuk tedavisinde kullanacağınız doğal yöntemleri yukarıda anlattık. Şimdi de eczaneden alabileceğiniz veya doktorunuzun size önermesiyle kullanabileceğiniz bazı ilaçlara değinelim.  Uçuk için kullanılan kremlerin başında Terramycin geldiği söyleyebiliriz genelde her evde ecza dolabında bulunan bu krem bu konuda iyi tedavilerden birini sağlar. 

Diğer bir krem ise Asiviral kremidir. Genellikle 10g’lik tüp halinde satılan bu küçük ebattaki krem uçuk tedavisinde sıkça tercih edilen sağlık ürünlerinden bir tanesidir.

Son olarak da önerebileceğimiz krem ise Zovirax adı verilen kremdir. Pompalı tüp olarak satılan bu krem uçuğun ciddi bir düşmanıdır ve etkili tedavilerde kullanılan bir ilaçtır. Siz de doktorunuzun önerebileceği bu kremlerden faydalanarak uçuğa karşı doğal yöntemlerden çok daha etkili bir şekilde tedavide yol alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir