Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Hamile bir kadın ilk haftadan başlayarak çeşitli gebelik belirtileri görmeye başlar. Ancak çok ender hamilelik durumlarında kadın her hangi bir belirti hissetmez. Bunlar milyonda bir olarak gerçekleşen gebeliklerdir. Bazı kadınlarda ise hamilelik süreci oldukça zorlayıcı bir şekilde geçer. Hatta hamileliğinin büyük bir kısmını hastanede yatarak geçirmek zorunda kalanlar vardır. Bunlar da ender gebelik vakaları olarak bilinir.

Gebeliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve başta dönmesidir. Her kadında ilk belirti bu şekilde olacak diye bir genelleme yoktur. Fakat değişen hormonlar ile kan basıncı midede bulantı ve tansiyonda değişiklik yaparak baş dönmesine sebep olur. Bazı kadınlarda bu durum çok şiddetlidir. Örneğin günde bir kaç defa kusma görülebilir. Bazı kadınlar da kısa baygınlık geçirebilir. Bunlar olağan haller olup gebelik yüzünden gerçekleşiyorsa sorun yoktur. İkinci önemli belirti adet döngüsünün gerçekleşmemesidir.

 Ender durumlarda ilk ay hamile olduğu halde kanama gören kadınlar vardır ama bu kanama her zaman olduğu kadar fazla değildir. Genel olarak gebe olan kadın adet görmez.( Burada bu konuyla ilgili bir uzman makalesi bulunmaktadır göz atmanızı tavsiye ederiz.) Fakat ufak kirlenme şeklinde durumlar yaşayabilir. Hamile kalan bir kadının ilk ay kilosu fazla değişmez. Çoğu kez karın bölgesinde de belirgin bir şişlik ilk ay oluşmaz. Bu bakımdan diğer belirtiler yoksa bir kadının hamile olup olmadığını kendiliğinden fark etmesi zordur.

Bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullandığı halde hamile kalır. Aslen hiç bir doğum kontrolü 0 garantili değildir. Ender durumlarda doğum kontrol iğne veya haplarına rağmen hamile kalınabilir. Kondom kullanmak gibi diğer yöntemler ise çok daha fazla kazalara müsaittir. Bu bakımdan kendinde değişiklik hisseden kadınların hamilik testi yapmalarında fayda vardır.

Bir kadın hamile olup olmadığını hamilelik testi yaparak tespit edebilir ama bu test her zaman doğru sonuç vermez. İlk hafta ise oldukça hatalı sonuç verebilir. Sonuçtan kesin emin olmak için kan testi yaptırılabilir. Kan testi ilk günden itibaren hamilelik durumu varsa doğru sonuç verir.

Erken Hamilelik Belirtileri

  • Baş dönmesi, tansiyon düşmesi, kısa süreli baygınlık.
  • Şiddeti kişiden kişiye değişen bulantı ve kusma özellikle sabah saatlerinde görülür.
  • Kabızlık, gaz birikimi, midede yanma ve sık sık idrara çıkma.
  • Aşerme veya tersi iştahsızlık, yemek ve diğer kokulara karşı aşırı hassasiyet.
  • Değişken ruh hali; aşırı duygusallaşma, neşelenme veya asabiyet.
  • Adet görmeme veya adetin çok az bir şekilde gerçekleşmesi.
  • Kilo alma.
  • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet.
  • Vücut ısısının 37 derece ve az üzerinde seyretmesi.
  • Yorgunluk hissi, sık sık dinlenme gereği duyma.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Belli Olur Mu?

gebelik testi

Hamile bir kadın genellikle ilk haftadan belirtileri görür ve olağan dışı bir durum olduğunu anlar. Buna annelik içgüdüsü de denebilir. Fakat bazen hiç bir belirti olmaz veya kadın yoğunluğundan dolayı bu belirtileri anlayamaz. Gebelik beklentisi olanlar ise genelde belirtileri daha önce fark eder. İlk hafta gebelik test sonuçları doğru çıkmayabilir. Test için bir kaç damla idrar test çubuğuna damlatılır. Yaklaşık 5 dakika sonra çizgiler belirginleşmeye başlar. Daha doğru sonuç için 10 dakika beklenmesi tavsiye edilir.

Test çubuğunda iki çizgi sonucun olumlu olduğu anlamına gelir. Bazen çizgilerden biri silik çıkar. Fakat bu da genelde olumlu sonuca işarettir. En doğru sonucu ilk ve sonraki haftalar için kan testi verir. Hatta bu testi jinekologlar da sonuçtan emin olmak için ister. Çünkü ilk hafta ultrason tam doğru sonuç vermez. Kan testi gebeliğin ilk haftası için en güvenilir kaynaktır.

Adet Öncesi Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Adetin başında görülen belirtilerle hamileliğin ilk haftalarında görülen belirtiler bir birine oldukça benzer. Bir genelleme yapılacak olursa adet öncesi kasık ağrıları hamileliğe göre daha şiddetlidir. Ağrı süresi de genelde daha uzundur. Hamilelik kasık ağrıları ise daha hafif ağrılardır. Bazı kadınlar çok şiddetli adet ağrısı çeker. Adet ağrısı şiddetli olanlar hamilelikten ötürü kasık ağrısı olursa bunun hafifliği hemen ayırt edebilir.

Adet sancıları hafif olanların ise bu ayrımı yapmaları zordur. Şüphe durumunda “hamilelik testi” evde kişinin kendi başına yapabileceği basit bir idrar testidir. Hamile kadınlarda ilk ay “üstüne görme” olabilir. Yani kadın gebe olduğu halde o ayki periyodu gerçekleşir. Fakat bu kanama diğerleri ile kıyaslandığında hafif geçer ve bir daha adet kanaması olmaz. Hamilelik boyunca görülebilen hafif kirlenme genelde bir sızıntıdan kaynaklanır. Bu tür hamilelik geçirenler daha sık doktor kontrolüne gitmelidir. Ufak sızıntılar genelde sorun yaratmaz ve doğum sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

Hamilelik Belirtileri Kaç Gün Sonra Başlar ?

Hamilelik belirtileri kadından kadına farklılık gösteren zamanlarda başlar. İlk hafta aşeren kadınlar olduğu gibi çok az aşermeyle hamileliğini tamamlayan kadınlar da vardır. Aynı şekilde ilk haftadan başlayarak mide bulantısı çekenler olduğu gibi sadece üç aya doğru hafif bulantılarla da durum sonlanabilir. Genelde ise ilk hafta hafif baş dönmesi, bulantı ve halsizlik başlar. Gebe kadın sık uyuma ihtiyacı duyar. Ayrıca gebe kadın ruhsal olarak değişim gösterir ve kendisi de eskisi gibi olmadığının farkına varır.

Bulantı kaynağı değişen hormonların etkileridir. Ayrıca kasık bölgesinde ilk haftadan itibaren basınç değişimi gerçekleşir. Bu da şişkinlik hissi oluşturur. Yine ilk haftadan başlayarak vücut sıcaklığı artar. Genelde 37 derecenin biraz üzerinde seyreder. Göğüslerde ilk haftadan hassasiyet durumu görülür. Göğüsler geçen aylarda büyür.

Karın bölgesi ilk ay çok belirti vermez. İkinci ay ise çok hafif bir kabarıklık olduğu gözlemlenir. Sonraki aylar ise hızla karın bölgesi büyür. İkinci aydan itibaren kadında kilo artışı görülür. Bu artış hem büyüyen bebek ve koruyucu sıvı hem de kadının kendi bünyesine aldığı kiloların toplamıdır. İlk üç ay kilo artışı çok olmaz ama üçüncü aydan sonra hızla artış görülür. Üçüncü aya doğru hormon seviyeleri tavan yapar ve mide bulantısı artar. Öyle ki bazı kadınlar bu durumu çok zor atlatır. Dördüncü ayda bulantılar azalır. Bu sefer de şişen karnın basıncı sindirim sorunlarına yol açar. Kabızlık ve mide yanması sık görülen durumlardır. Görüldüğü üzere anne olmak sıkıntılı bir süreçtir. Bu yüzden ödülü sonuçta çok büyüktür.

Hamilelik şüphesi olan kadınlara ilk başta gebelik testi yapmaları önerilir. Doğru sonuç için test sabah saatlerinde bir şey yiyip içmeden iki defa ve onar dakika beklenerek yapılmalıdır. Çift çizgi hamileliği tek çizgi ise negatif sonuca işarettir. Çift çizgi varsa ama çizgilerden biri çok belli olmasa da olumlu sonuç ihtimali yüksektir. En doğru sonuç ise ilk haftada bile kan testi ile bulunur. Kan testinin %99 oranında doğruluk payı vardır. Teste hamileliğin ilk günüden itibaren artan HCG hormonun seviyesine bakılır.

Hamilelik şüphesi olan kadınların ilk muayene ve kesin sonuç için doktora gitmesi sağlıklı bir gebelik yaşamaları bakımdan önemle tavsiye edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir