Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz altı morluğu gözün alt kısmında oluşan ve damar hareketine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Kılcal damarlar gözü beslemektedir. Fazlaca enerji harcayan bir organ olan göze birçok kılcal kan damarı giriş yapmaktadır. Bu damarların büyük bir kısmı da gözün alt kısmında yarım daire şeklinde bulunan kısımda toplanmıştır. Bu kısım için çoğunlukla göz çukuru tabiri de kullanılmaktadır. Göz çukurunda meydana gelen kızarıklıklar da morarma olarak algılanabilir. Çünkü bu kısımda bulunan deri oldukça ince bir tabakadır ve göz altındaki olup biten aksilikleri bize ayrıntılı bir şekilde gösterir. Göz altı morlukları aynı zamanda yorgunluk sebebi ile de oluşabilen geçici bir durumdur.

Göz altığı morluğu gözün hemen alt kısmında bulunan yarım daire şeklindeki kısımda meydana gelir. Bu morlukların ortaya çıkmasındaki başlıca sebep bu kısımda bulunan derinin ince olması ve altında da çok sayıda ince kılcal damar bulunmasıdır. Bu kısımda meydana gelen morlukların sebebi de buradaki kılcal damarların zamanla patlaması ve içeride renk değişimine sebep olmasıdır. Kılcal damarlar çok ince oldukları için darbe alma durumunda ya da baskı olması durumunda da kolayca patlayabilirler ve bu bölgede renk değişimi yaratabilirler. Kolay şekilde patlayan bu damarlar aynı hızla da kendilerini tedavi ederler bu sebeple de bazı morluklar geçici olmaktadır. Patlayan kılcal damarların sayısı fazla ise de morluklar kalıcı olabilir ve bu durum da genelde göz yorgunluğu ve yaş ile alakalı olabilmektedir. Göz altı morluklarının oluşma sebeplerinden birisi de uykusuzluktur. Kişiler gün içindeki performanslarına göre 6-8 saat arası uyumalıdırlar. Bu uyku süresinin yeterli gelmediği durumlarda ya da az uyunduğu durumlarda özellikle birkaç gün bu durum devam ediyorsa yoğun ve hızlı bir şekilde göz altı morlukları ortaya çıkabilir.

Göz Altı Morlukları Nedenleri

göz altı morlukları nedenleri

Göz altı morlukları nedenleri arasında birçok farklı sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerden ilki gözdeki aşırı yorgunluk halidir. Gözleri besleyen damarların çok fazla kan taşıması ve gözün hareketleri nedeni ile zarar görmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durumlarda damarlar çatlar ya da zedelenir. Zedelenmiş damarlar da renk değişimi meydana gelmesine sebep olmaktadır. Renk değişimi olması dışarıdan ten rengine bağlı olarak kızarıklık ya da morluk olarak görünebilir. Bu durumun ortaya çıkmasında cilt renginin de etkisi oldukça fazladır. Cilt alt tonunda meydana gelen bu renk değişimi açık tenli kişilerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Esmer ya da koyu tenli kimselerde göz altı morlukları ilk aşamada belli olmaz ve birçoğu da iyileşme sürecini hızlı bir şekilde tamamlar. Açık tenli kişilerde ise bu durumun tam tersi olarak morluklar her aşamada dikkat çeker. Göz altı morlukları şişlikle beraber ortaya çıkıyorsa burada kalıcı bir sorun oluşmuş demektir ve öncelikli olarak bir hekime görünülmelidir. Tek taraflı olan göz altı morlukları ve şişliklerinde kompres yapılmalı ve göz altı bakım kremleri kullanılarak etkileri izlenmelidir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluklarının kesin bir tedavisi yoktur. Çünkü şu anda tedavi edilen bir göz altı morluğu birkaç gün sonra başka bir sebepten tekrar ortaya çıkabilir. Bu sebeple de göz altı morlukları için önlem almak daha mantıklı bir yoldur. Göz altı morluklarının hızlı iyileşmesi ve renk bozukluğunun ortadan kalkması için baz şeyler yapılabilir. Bunlardan birisi de sıcak komprestir. Sıcak kompres cilt altındaki patlayan kılcal damarlarda kan akışını hızlandırır ve tedavi sürecini de etkiler. Bölgede dağılan kanın tranfser edilmesi için hafif hafif masaj hareketleri yapılabilir. Aynı zamanda göz altı morlukları derecesine göre bazı durumlarda gözü de etkileyebilir. Gözde kanlanmalar meydana geldi ise bu durum tıbbi bir müdahale ya da ilaç kullanımını gerektirebilir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen göz altı morluklarında uygulanacak işlemler ise daha çok anti aging etkili kremler ve kozmetik ürünler ile sağlanmaktadır.

  Göz altı morluklarının geçirilmesi için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Bunun için öncelikli olarak göz altı morluğunun sebebi tespit edilmelidir. Eğer göz altı morlukları yorgunluktan dolayı oluşuyor ise öncelikli olarak göz dinlendirilmelidir. Sonrasında ise göz altı morluklarının daha hızlı iyileşmesi için çay kompresi uygulanabilir. Çay kompresi yapılırken demlenmiş olan poşet çaylar alınır ve suyu sıkılır, ılıkken de göz altına konulur. Aynı zamanda demlenmiş çaya pamuk batırılarak da kompres uygulaması yapılabilir. Göz altı morluklarına sebep olan bir diğer etmen de uykusuzluk ve yorgunluktur. Bu türde oluşan morlukların geçmesi için öncelikli olarak uyku düzeninin rutine girmesi ve mümkünse dinlendirici gözlükler kullanılarak bu durumun rutine girmesi gerekir. Sonrasında ise göz altı morluğu kremleri ile ya da yapılan bitkisel kompresler ile durum çözülebilir ve göz altları tekrar eski renk tonuna kavuşabilir.

Göz Altı Morluğu Kremi

Göz altı morluklarını gidermek için krem uygulaması da yaygın olan bir yöntemdir. Morluklar için hem kozmetik firmalarının üretmiş olduğu kremleri kullanabilir hem de evde bitkisel yağlar ve bitki özleri ile kendinize bir krem hazırlayabilirsiniz. Krem yaparken internet üzerinden bilgi araştırmalı ve yardım almalısınız. Kozmetik markaların bu bölge için üretmiş olduğu ürünler de kısa süre içinde ve hızlı bir şekilde etki sağlarlar. Morlukların oluşması gibi iyileşmesi de genelde kademeli olarak yapılmaktadır. Kademeli olarak iyileşen morluklar oluşma sebebine göre sonradan tekrar ortaya çıkabilir. Bunun için hem önlemler alınarak dikkat edilmeli hem de morluklara zamanında bitkisel yollar ile ya da etkili kozmetik ürünler ile müdahale edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir